Barrie Fair Results

ONTARIO POINT SHOW

Host – BLUE WATER ANGUS CLUB

Judge: Mr. Colton Hamilton, Innisfail, AB

Barrie Fair, August 30, 2015

The Grand Champion Angus Female captured the Premier Supreme Beef Challenge – Female Award.  This includes prize money sponsored by Premier Equipment John Deere, Alliston, ON,  entry in RBC Supreme Beef Challenge at Agribition and trophy donated by Dr. Gerry W. Honeywood DVM, Barrie ON

 

2015 Barrie GRAND CHAMPION ANGUS BULL (HH_668)

GRAND CHAMPION BULL – GGA Game Day 11B, exhibited by Gold Bar Livestock

RESERVE GRAND CHAMPION BULL – Red Patchell Who’s Your Daddy, exhibited by                                                                            Patchell Livestock

2015 BARRIE FAIR SUPREME FEMALE_2015(HH_660)2

GRAND CHAMPION FEMALE – OSU Empress 3100, exhibited by Peter Frijters

2015 BarrieRESERVE CHAMPION ANGUS FEMALE (HH_671)-1

RESERVE GRAND CHAMPION FEMALE –GF Rita 66Z, exhibited by Brad Gilchrist

PREMIER BREEDER – Brantnor Angus, Ron & Linda Bryant

PREMIER EXHIBITOR – Brantnor Angus, Ron & Linda Bryant

SPECIAL THANK YOU TO OUR SHOW SPONSORS: CRS Contractors Rental Supply, Pickseed, Stewart’s New Holland Ltd, Ed Stewart’s Equipment, Castlerock Marketing, Hambly Insurance, JPD Angus, North Perth Angus, Tambri Farms, Lornecliffe Farm, Patchell Livestock and Brantnor Angus.

 

BULL CALVES ( 8 shown)

  1. XCEL Esker Rulebreaker 103C (BULL CALF CHAMPION) by Sankeys Justified 101, exhibited by Kevin & Tracy MacIntyre, Russell, ON
  2. GF AMC 6C (RESERVE BULL CALF CHAMPION) by Connealy Final Product, exhibited by Brad Gilchrist, Lucknow, ON
  3. Brantnor Torpedo 4C, by HF Kodiak 5R, exhibited by Ron & Linda Bryant, Woodville, ON
  4. JPD Conquer 29C, by JPD Chizam 7Z, exhibited by Lori & Darryl Chalmers, Oro Medonte, ON
  1. YEARLING BULL
  1. Red Patchell Who’s Your Daddy, (RESERVE JUNIOR CHAMPION BULL) by Red Northline Trueblood 341T, exhibited by Patchell Livestock, Hanover, ON

 

  1. YEARLING BULLS
  1. GGA Game Day 11B, (JUNIOR CHAMPION BULL) by GDAR Game Day 449, exhibited by Gold Bar Livestock, Victoria Harbour, ON
  2. JL Answers 4013, by SAV Final Answer, exhibited by Bill Jackson, Caledon, ON

 

TWO YEAR OLD BULLS

  1. Tullamore Baloo 19A (SENIOR CHAMPION BULL) by SCC Baloo 19A, exhibited by Bill Jackson, Caledon, ON

HEIFER CALVES

HEAT #1 (8 shown)

  1. Brantnor’s Favorite 12C, by Dameron First Impression, exhibited by Ron & Linda Bryant, Woodville, ON
  2. Worth-Mor Shakura 14C, by Mohnen South Dakota 402, exhibited by Worth-Mor Cattle, Campbellford, ON
  3. Brantnor’s Edam 20C, by Dameron First Impression, exhibited by Ron & Linda Bryant, Woodville, ON
  4. Locust Grove Edelia, by SAV Harvestor 0338, exhibited by Katelyn Donaldson, Milton, ON

 

 

 

HEAT #2 (8 shown)

  1. Locust Grove Essence 8C, by HF Kodiak 5R, exhibited by Brady Hasson, Orangeville, ON
  2. Premier Ginger 508, by SAV Bismarck 5682, exhibited by Peter Frijters, Milverton, ON
  3. Worth-Mor Favorite 3C, by SAV Harvestor 0338, exhibited by Worth-Mor Cattle, Campbellford, ON
  4. JPD Pride 10C, by Vin-Mar O’Reilly Factor, exhibited by Lori & Darryl Chalmers, Oro Medonte, ON

 

HEAT #3 (9 shown)

  1. Gold Bar Annie 106C, by Mohnen South Dakota 402, exhibited by Gold Bar Livestock, Victoria Harbour, ON
  2. Rehorst Eliminator June 502C, by SAV Eliminator, exhibited by Ashton Colvin, Teeswater, ON
  3. Worth-Mor Emmy 1C, by SAV Harvestor 0338, exhibited by Worth-Mor Cattle, Campbellford, ON
  4. XCEL Esker Kali 101C, by Sankeys Justified 101, exhibited by Kevin & Tracy MacIntyre, Russell, ON

HEIFER CALF CHAMPION – Brantnor’s Favorite 12C, shown by Ron & Linda Bryant

RESERVE HEIFER CALF CHAMPION – Worth-Mor Shakura 14C, shown by Worth- Mor     Cattle

 

 

 

 

  1. YEARLING HEIFERS (6 shown)
  1. Premier NP Pride 432, by SAV Net Worth, exhibited by Peter Frijters, Milverton, ON
  2. Buschbeck Lady 8002B, by Red LFE The Slammer 3009Y, exhibited by Bill Jackson, Caledon, ON
  3. GF Crush Maid 100B, by C&C McIntosh 2038, exhibited by Brad Gilchrist, Lucknow, ON
  4. Brantnor Delia 28B, by Brantnor Regal 10Z, exhibited by Ron & Linda Bryant, Woodville, ON
  1. YEARLING HEIFERS

HEAT #1 (6 shown)

  1. Glen Lovat Katie 3B, by SAV First Class 0207, exhibited by Andrew Fraser, Orton, ON
  2. Brantnors Miss Daisy 25B, by Brantnor Regal 10Z, exhibited by Ron & Linda Bryant, Woodville, ON
  3. Red Patchell’s Kassie 10B, by Red Northline Rob Roy 122K, exhibited by Patchell Livestock, Hanover, ON
  4. Wiwa Creek Erica 93’14, by Wiwa Creek Net Worth 38’12, exhibited by Brian & Tammi Ribey, Paisley, ON

HEAT #2   (7 shown)

  1. PFLC Ellen 170B, by SAV Net Worth, exhibited by Premier Livestock & Hasson Livestock, Milverton, ON
  2. XCEL Phyllis Style 104B, by Silveiras Style, exhibited by Kevin & Tracy MacInTyre, Russell, ON
  3. GF Dreamer 30B, by SAV Camero 9272, exhibited by Brad Gilchrist, Lucknow, ON
  4. Oak Lane Darling 2B, by FGAF Capitain 017X, exhibited by Bill Jackson, Caledon, ON

 

HEAT #3 (7 shown)

  1. Hammell 4Z Kim 7B, by Connealy Consensus 7229, exhibited by Rob & Stephanie French, Lisle, ON
  2. Tambri Darling 6B, by SAV Net Worth 4200, owned by John DeVries, Bowmanville, ON
  3. Rob Roy Belle 1B, by BC Lookout 7024, exhibited by Don McNalty, Singhampton, ON
  4. Locust Grove Eline Erica 16B, by HF Kodiak 5R, exhibited by Brady Hasson, Orangeville, ON

JUNIOR CHAMPION FEMALE –PFLC Ellen 170B, shown by Premier Livestock & Hasson Livestock

RESERVE JUNIOR CHAMPION FEMALE – Hammell 4Z Kim 7B, shown by Rob & Stephanie French

 

TWO YEAR OLD FEMALE WITH 2015 CALF

  1. OSU Empress 3100, by Dameron First Impression, with her bull calf, Premier Sixmile Hasson Insight, sired by PVF Insight 0129; exhibited by Peter Frijters, Milverton, ON
  2. Brantnor Annie, by Brantnor Predominant 10W with her heifer calf, Brantnor’s Annie 24C, sired by Brantnor Regal 10Z; exhibited by Ron & Linda Bryant, Woodville, ON
  3. GF Lucia 209A, by SAV Net Worth, with her heifer calf, Tambri Lucia 7C, sired by S Titlest 1145; exhibited by Brian & Tammi Ribey, Paisley, ON
  4. Red Patchell Arizona 2A, by Red Ter-Ron Fully Loaded 540R, with her bull calf, Red Patchell’s Phoenix, sired by Red Six Mile Game Face 164Y; exhibited by Patchell Livestock, Hanover, ON

 

 

MATURE FEMALE WITH 2015 CALF

  1. GF Rita 66Z, by Connealy Final Product, with her heifer calf, GF Rita 66C, sired by Sandpoint Soldier Y300; exhibited by Brad Gilchrist, Lucknow, ON
  2. LLB Classy Lass 388Y, by Southland Main Street 52W, with her heifer calf, Tullamore Classy Lass, sired by SCC Baloo 13’08; exhibited by Bill Jackson, Caledon, ON

 

SENIOR CHAMPION FEMALE –OSU Empress 3100, shown by Peter Frijters

RESERVE SENIOR CHAMPION FEMALE – GF Rita 66Z, shown by Brad Gilchrist

 

BREEDER’S HERD

 

 

GET OF SIRE: 1.

 

Submitted by Helen Hawke

 

 

Judging results: Angus – Ontario Angus Point Show

Rank Exhibitor Address Animal
1. Bull Calf – Born in 2015. Minimum 3 months of age on judging day
1 Kevin MacIntyre Russell, ON Xcel Esker Rulebreaker 103C
2 Brad Gilchrist Lucknow, ON GF AMC 6C
3 Ron & Linda Bryant Woodville, ON BRANTNOR TORPEDO 4C
4 Lori&Darryl Chalmers Oro-Medonte, ON JPD CONQUER 29C
5 Tom &Judy McDonald Milton, ON LOCUST GROVE CHALLENGER
6 Andrew Fraser Orton, ON GLEN LOVAT SPENCER 1C
7 Tom &Judy McDonald Milton, ON LOCUST GROVE RESILIANCE
8 Tammi Ribey Paisley, ON Harron Chevy 17C
3. Bull – Yearling Born April 1, 2014-December 31, 2014
1 Bruce & Brenda Patchell Hanover, ON RED PATCHELL WHO’S YOUR DADDY
4. Bull – Yearling Born January 1, 2014-March 31, 2014
1 Brad&Sarah Buchanan Victoria Harbour, ON GGA GAME DAY 11B
2 Bill Jackson Caledon, ON JL ANSWERS 4013
6. Bull – Born 2013
1 Bill Jackson Caledon, ON TULLAMORE BALOO 19A
9. Female Calf – Born in 2015. Minimum 3 months of age on day of judging
1 Ron & Linda Bryant Woodville, ON BRANTNOR’S FAVORITE 12C
1 Brady Hasson Orangeville, ON LOCUST GROVE ESSENCE 8C
1 Brad&Sarah Buchanan Victoria Harbour, ON GOLD-BAR ANNIE 106C
2 Ashton Colvin Teeswater, ON Rehorst Eliminator June 502C
2 Kyle Petherick Campbellford, ON WORTH-MOR SHAKURA 14C
2 Peter Frijters Milverton, ON Premier Ginger Age
3 Kyle Petherick Campbellford, ON WORTH-MOR FAVORITE 3C
3 Kyle Petherick Campbellford, ON WORTH-MOR EMMY 1C
3 Ron & Linda Bryant Woodville, ON BRANTNOR’S EDAM 20C
4 Katelyn Donaldson Acton, ON LOCUST GROVE EDELIA
4 Lori&Darryl Chalmers Oro-Medonte, ON JPD PRIDE 10C
4 Kevin MacIntyre Russell, ON Xcel Esker Kali 101C
5 Ashton Colvin Teeswater, ON Rehorst Eliminator June 525C
5 Ron& Nancy Cochrane Thornton, ON WILLOWSIDE WILLAMENA 2C
5 Lori&Darryl Chalmers Oro-Medonte, ON JPD CHARLOTTE 13C
6 Ron& Nancy Cochrane Thornton, ON WILLOWSIDE GOOD FORTURE 1C
6 Allan Hargrave Proton Station, ON Harprey Pride 2C
6 Kevin MacIntyre Russell, ON Xcel Esker Missie 104C
7 Kyle Petherick Campbellford, ON WORTH-MOR SUZY 10C
7 Peter Frijters Milverton, ON Meadow Bridge Trojan Erica
7 Bruce & Brenda Patchell Hanover, ON Red Patchell Girl Crush
8 Andrew Fraser Orton, ON GLEN LOVAT SHELBY 3C
8 Tom &Judy McDonald Milton, ON LOCUST GROVE DAWN 3C
9 Tom &Judy McDonald Milton, ON LOCUST GROVE TIBBIE 1C
11. Female – Yearling Born April 1, 2014 to December 31, 2014
1 Peter Frijters Milverton, ON Premier NP Pride 432
2 Bill Jackson Caledon, ON BUSCHBECK LADY 8002B
3 Brad Gilchrist Lucknow, ON GF CRUSH MAID 100B
4 Ron & Linda Bryant Woodville, ON BRANTNOR DELIA 28B
5 Katherine Giffen Minesing, ON RIVERVIEW ELLIE – MAY 8B
6 Andrew Fraser Orton, ON GLEN LOVAT SABRINA 4B
12. Female – Yearling Born January 1, 2014-March 31, 2014
1 Rob & Stephanie French Lisle, ON HAMMELL 4Z KIM 7B
1 Peter Frijters Milverton, ON PFLC Ellen
1 Andrew Fraser Orton, ON GLEN LOVAT KATIE 3B
2 Kyle Petherick Campbellford, ON TAMBRI DARLING 6B
2 Ron & Linda Bryant Woodville, ON BRANTNORS MISS DAISY 25B
2 Kevin MacIntyre Russell, ON Xcel Phyllis Style 104B
3 Don McNalty Singhampton, ON ROB ROY BELLE 1B
3 Bruce & Brenda Patchell Hanover, ON RED PATCHELL’S KASSIE 10B
3 Brad Gilchrist Lucknow, ON GF DREAMER 30B
4 Bill Jackson Caledon, ON OAK LANE DARLING 2B
4 Brady Hasson Orangeville, ON LOCUST GROVE ELINE ERICA 16B
4 Tammi Ribey Paisley, ON Wiwa Creek Erica 93’14
5 Allan Hargrave Proton Station, ON Harprey Barbara 38B
5 Bill Jackson Caledon, ON BIG DREAM MY LITTLE LADY 4B
5 Bruce & Brenda Patchell Hanover, ON RED PATCHELL BARONESS BURLEQUE
6 Hayden Teeple Paisley, ON Tambri Maxime 47B
6 Ron & Linda Bryant Woodville, ON BRANTNOR’S FLORA 17B
6 Allan Hargrave Proton Station, ON DSMR Royal Lady 107B
7 Tom &Judy McDonald Milton, ON LOCUST GROVE BLACKBIRD 7B
7 Tom &Judy McDonald Milton, ON LOCUST GROVE BLACKBIRD 18B
14. Female and calf. Female born in 2013 with her own 2015 natural, purebred, tattooed calf at foot
1 Peter Frijters Milverton, ON OSU EMPRESS 3100
2 Ron & Linda Bryant Woodville, ON BRANTNOR ANNIE
3 Tammi Ribey Paisley, ON GF Lucia 209A
4 Bruce & Brenda Patchell Hanover, ON RED PATCHELL ARIZONA 2A
15. Female and calf. Female born prior to 2013 with her own 2015 natural, purebred, tattooed calf at foot
1 Brad Gilchrist Lucknow, ON GF RITA 66Z
2 Bill Jackson Caledon, ON LLB CLASSY LASS 388Y
18. Breeder’s Herd. 1 entry per exhibitor, 4 animals bred by the exhibitor (both sexes represented)
1 Brad Gilchrist Lucknow, ON
2 Kevin MacIntyre Russell, ON
3 Ron & Linda Bryant Woodville, ON
4 Tom &Judy McDonald Milton, ON
5 Andrew Fraser Orton, ON
19. Get of Sire. 1 entry per exhibitor, 3 animals from the same sire (both sexes represented)
1 Kevin MacIntyre Russell, ON
2 Brad Gilchrist Lucknow, ON